امروز سه شنبه ‌ ۴ آبان سال ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۸
پست الکترونیک ما
info@ctslab.ir
تلفن تماس
077-33342250

دفتر مرکزی :

 • بوشهر، رو به روی گمرک، ساختمان مرکز تجارت بوشهر، طبقه اول واحد هفتم
 • info@ctslab.ir
 • 077-33342250

چرایی بازرسی کالا در تجارت‌های بین‌المللی

در محیط تجارت جهانی امروز، مصرف کنندگان، تولید‌کنندگان، بازرگانان بین المللی و سازمان‌های خرید و فروش و فروشندگان به طور فزاینده به بازرسی‌های کالا نیاز دارند تا اطمینان حاصل کنند که تامین‌کنندگان به تعهدات قراردادی خود به درستی عمل ‌کرده‌اند. همین امر موجب افزایش رقابت و در نتیجه پیچیدگی بازار خرید و فروش برای صادرات و واردات شده است. در همین راستا شرکت‌های بازرسی کالا به منظور تسهیل تجارت‌های بین المللی به وجود آمدند. از جمله وظایف شرکت‌های بازرسی کالا می‌توان به بررسی کمیت، کیفیت و بسته‌بندی کالاها در مبدا و مقصد مورد نظر و صدور گواهینامه‌های مرتبط اشاره کرد. سازمان‌های بین‌المللی تا حدودی دستورالعمل‌ها و مسئولیت‌های این شرکت‌ها را تعیین کرده‌اند که ما در این مقاله قصد داریم به بررسی تعهدات و روش کار آن‌ها در ایران بپردازیم.

دلیل اهمیت بازرسی کالا

دغدغه مهم و اصلی بیشتر تاجران، دولت‌ها و کسانی که در بخش بازرگانی فعالیت می‌کنند اطمینان از مرغوبیت و کیفیت کالاها است. امروزه براساس قوانین وضع شده از سوی سازمان ملی استاندارد، بازرسی کالا بخشی جدایی‌ناپذیر در بحث واردات و صادرات محصولات می‌باشد. از آنجا که این امری پیچیده و مهم تلقی می‌شود، کمیته جهانی استاندارد قوانینی را برای این خدمت وضع کرده که مرجعی برای بسیاری از کشورها است.

نقش شرکت‌های بازرسی کالا

اهمیت بازرسی کالا در سطح جهانی موجب پدید آمدن شرکت‌‌های ارائه دهنده خدمات در این زمینه شده است. این شرکت‌های به منظور بررسی اسناد فنی تولید قبل از بارگیری، بررسی کالا از منظر کیفیت و مرغوبیت، کنترل نهایی، بررسی اصالت فروشنده یا تولیدکننده و صدور گواهینامه، لازم است تا کلیه موارد را براساس توافق صورت گرفته بین خریدار و فروشنده انجام دهند.

مهم‌ترین وظایف شرکت‌های بازرسی کالا

 • بررسی صلاحیت، اصالت و ماهیت فروشنده یا تولیدکننده
 • بررسی کیفیت و کمیت کالا براساس توافق انجام شده
 • ارزیابی و تایید میزان سفارش
 • بررسی سال ساخت کالا
 • تایید شرکت سازنده محصول
 • ارائه گواهینامه‌های پیش از حمل و پس از حمل
 • بررسی نوع بسته‌بندی

انواع بازرسی‌های شرکت‌های بازرسی کالا

این شرکت‌ها پس از بستن قرارداد، با شرکت درخواست کننده، به کنترل و ارزیابی کالای موردنظر می‌پردازند که به یکی از ۳ روش زیر انجام می‌شود:

 1. بازرسی فیزیکی و چشمی
 2. بازرسی فیزیکی و چشمی به همراه بررسی اسناد
 3. بازرسی فیزیکی و چشمی همراه با نمونه‌برداری و آزمایش

بنابراین وجود شرکت‌های بازرسی کالا به منظور بررسی و ارزیابی کالا و انطباق آن با آنچه که در قرارداد ذکر شده برای انجام فعالیت‌های بازرگانی ضروری و واجب است.